Bądź bezpieczny nad wodą
Bądź bezpieczny nad wodą to hasło kampanii społecznej na rzecz bezpiecznego korzystania z kąpielisk w jeziorach, basenach i rzekach. W Toruniu są dostępne dla wszystkich mieszkańców automatyczne defibrylatory zewnętrzne AED, które w razie zatrzymania krążenia pomagają udzielać pomocy.
- To akcja skierowana do ludzi młodych, którzy będą spędzać wakacje nad wodą. Chcielibyśmy, aby byli bezpieczni. W związku z tym pokazujemy im czym grozi niewłaściwe korzystanie z kąpieli – mówił zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz. – Chcemy również pokazać, jak udzielić pierwszej pomocy i gdzie w Toruniu znajdują się automatyczne defibrylatory.
- Główna przyczyna nagłych zgonów w Europie to nagłe zatrzymanie krążenia – mówił Grzegorz Sagun z Akademii Pierwszej Pomocy w Toruniu. - Najważniejsza rola to świadek zdarzenia, który potrafi skutecznie rozpoznać zatrzymanie krążenia, rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy i też sprzęt w postaci automatycznych defibrylatorów zewnętrznych, który jeśli dotrze do 5 minut od wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, zwiększa o 70 proc. szanse na przeżycie.
Każda z osób, u której doszło do zatrzymania krążenia potrzebuje prawidłowej resuscytacji krążeniowo – oddechowej RKO. Najlepszym sposobem na zwiększenie szansy na przywrócenie krążenia jest przestrzeganie każdego z ogniw łańcucha przeżycia: szybkie dotarcie do poszkodowanego, wczesne podjęcie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, wczesna defibrylacja, wczesna zaawansowana pomoc medyczna. Każdy z tych kroków zwiększa szanse na uratowanie życia. Pominięcie któregokolwiek zmniejsza szanse poszkodowanego.
Automatyczny defibrylator zewnętrzny AED służy do przywracania prawidłowego rytmu pracy serca w sytuacji Nagłego Zatrzymania Krążenia NZK. NZK to stan, w którym dochodzi do zatrzymania prawidłowej czynności mechanicznej serca, skutkującego ustaniem krążenia krwi.
Automatyczny defibrylator zewnętrzny AED to specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymani krążenia.
Defibrylator AED przeprowadzi użytkownika przez każdy z koniecznych etapów pomyślnej akcji ratowniczej: od sprawdzenia stanu pacjenta, wezwania pomocy, oceny oddychania i krążenia do resuscytacji krążeniowo-oddechowej i przeprowadzenia defibrylacji.
W ubiegłym roku ze środków budżetu partycypacyjnego zakupiono 10 defibrylatorów AED, które zainstalowano w obiektach użyteczności publicznej:
- Urząd Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 8
- Urząd Miasta Torunia, ul. Grudziądzka 126
- Miejska Państwowa Straż Pożarna, ul. Olsztyńska 6
- Miejska Państwowa Straż Pożarna, ul. Legionów 70/76
- Dworzec PKP, ul. Kujawska 1
- Arena Toruń, Hala Sportowo-Widowiskowa ul. Bema 73/89
- Motoarena ul. Pera Jonssona
- Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Aleja Solidarności 3-13
- Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy ul. Wł. Łokietka 5
- Centrum Targowe Park ul. Szosa Bydgoska 3
W 2016 roku Toruń otrzymał od Rotary Club, cztery kolejne defibrylatory które będą umieszczone w:
- Szkole Leśnej na Barbarce
- Muzeum Piernika przy ul. Strumykowej
- Aquaparku przy ul. Hallera
- Planetarium przy ul. Franciszkańska
Defibrylacja elektryczna jest zabiegiem medycznym, stosowanym podczas reanimacji. Polega na zastosowaniu impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii poprzez powierzchnię klatki piersiowej w celu wygaszenia najpoważniejszych zaburzeń rytmu serca.
Defibrylacja dosłownie oznacza zakończenie migotania komór. Jest jedyną, a zarazem skuteczną metodą, zwiększającą szanse przeżycia podczas ciężkich zaburzeń pracy serca. Wykonana w ciągu 3 minut od utraty przytomności pozwala na przeżycie w 75% przypadków.