Do Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu trafił robot chirurgiczny da Vinci, umożliwiający przeprowadzanie zabiegów urologiczych i onkologicznych w technikach małoinwazyjnych i bezdotykowych. - Najnowocześniejsze technologie medyczne w Toruniu są faktem. To nowy rozdział w medycynie w naszym mieście - mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.
Nowy nabytek to efekt pracy zespołu badawczego prof. dr. hab. n. med. Tomasza Drewy z Collegium Medicum UMK, który zdobył grant w programie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych" - STRATEGMBD o wartości 33 milionów złotych.
W ramach projektu, dla Oddziału Urologii Ogólnej i Onkologicznej Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu został zakupiony nowoczesny robot chirurgiczny „da Vinci” o wartości około 7 milionów złotych. To drugie tego typu urządzenie w Polsce. Dzięki temu światowej klasy robotowi będzie możliwe przeprowadzanie jeszcze bardziej skomplikowanych zabiegów onkologicznych w technikach małoinwazyjnych i bezdotykowych - chirurg nie dotyka pacjenta i siedząc w innym miejscu steruje manetkami, które zarządzają robotem "przeprowadzającym" operację.
Projekt "Nowoczesne protezy odprowadzające mocz dla pacjentów z rakiem pęcherza moczowego poddanych bezkontaktowym minimalnie inwazyjnym operacjom onkologicznym wycięcia pęcherza moczowego" (akronim Smart AUCI) zyskał uznanie w oczach ekspertów, co przełożyło się na zdobycie trzeciego miejsca spośród ponad 150 złożonych w konkursie wniosków.
Projekt będzie wcielany w życie przez konsorcjum pod przewodnictwem Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK. Pozostałymi członkami konsorcjum zostali:
• Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych z Łodzi,
• prywatna klinika weterynaryjna VET-LAB Brudzew dr Piotr Kwieciński,
• Wytwórnia Sprzętu Medycznego GALMED Marian Meger z Bydgoszczy,
• Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu im. M. Kopernika,
• Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN z Warszawy.
Projekt składa się z trzech faz badawczych: laboratoryjnej, przedklinicznej oraz klinicznej. Pierwszy etap będzie polegał na skonstruowaniu innowacyjnej protezy odprowadzającej mocz oraz na jej przetestowaniu in vitro. Faza przedkliniczna to badania na dużym modelu zwierzęcym. Kliniczna cześć projektu zakłada wszczepienie pacjentom nowoczesnej wstawki odprowadzającej mocz. Dzięki temu nie będzie konieczne wycinanie z przewodu pokarmowego pacjenta fragmentów jelita, które tradycyjnie używane są do budowania elementów odprowadzenia moczu po usunięciu pęcherza moczowego.