W Toruniu funkcjonują dwa PSZOK-i. To nowoczesne obiekty, powstałe z poszanowaniem środowiska.
W Toruniu działają dwa Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK-i: przy ul. Kociewskiej 37 oraz - od początku 2016 roku - przy ul. Dwernickiego 15–15a. Punkty prowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu.
- Oba PSZOK-i to nowoczesne, estetyczne obiekty, wybudowane z poszanowaniem środowiska - mówi prezes MPO Piotr Rozwadowski. – Pod nadzorem specjalistów w otoczeniu PSZOK przy ul. Dwernickiego umieściliśmy 4 skrzynki lęgowe dla ptaków oraz 10 budek dla nietoperzy. Obecnie wybieramy dogodne miejsce dla umieszczenia budki dla puszczyka, która powinna być oddalona od siedlisk nietoperzy. Wokół PSZOK nasadziliśmy również ponad 90 drzew: sosnę czarną, świerki, śliwy wiśniowe i klony.
Zainteresowanie PSZOK-iem przy ul. Dwernickiego wzrasta. Od początku roku torunianie do PSZOK na lewobrzeżu przywieźli: 30 ton odpadów budowlanych i poremontowych, 11 ton odpadów wielkogabarytowych, ponad 10 ton odpadów zielonych (trawy, liści, gałęzi), ponad 3 tony starych opon oraz 722 kg odpadów niebezpiecznych, w tym: 555 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, 151 kg farb i 16 kg świetlówek.
- Przygotowaliśmy ulotkę informacyjną dotyczącą funkcjonowania PSZOK-ów. Jest ona obecnie kolportowana przez naszych pracowników wśród mieszkańców – mówi prezes Rozwadowski. – Za jej pomocą przypominamy o działaniu PSZOK i zachęcamy do korzystania z niego.
Z PSZOK-u przy ul. Dwernickiego (tak, jak i z PSZOK przy ul. Kociewskiej), mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Torunia wnoszący opłatę za gospodarowanie odpadami, niezależnie od miejsca zamieszkania. Ponieważ gminny system zagospodarowania odpadów obejmuje tylko nieruchomości zamieszkałe, odpady pochodzące z działalności gospodarczej nie są przyjmowane w PSZOK.
W PSZOK przyjmowane są odpady powstające wyłącznie w gospodarstwach domowych na terenie Torunia. Można oddać wszelkie odpady (poza tzw. zmieszanymi odpadami komunalnymi), takie jak:
- papier i tektura - np. gazety, książki, zeszyty, kartony, torby papierowe itp.,
- metale - np. puszki aluminiowe,
- tworzywa sztuczne - np. plastikowe butelki po napojach, torby foliowe, folia itp.,
- opakowania wielomateriałowe - np. opakowania po mleku, napojach, mrożonkach,
- szkło - np. słoiki, butelki,
- odpady komunalne ulegające biodegradacji - np. resztki żywności, obierki z warzyw i owoców,
- odpady zielone - np. trawa, gałęzie,
- meble i inne odpady wielkogabarytowe - np. kanapy, okna, wanny, dywany tekstylne,
- przeterminowane leki,
- chemikalia - np. lakiery,
- zużyte baterie i akumulatory,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny np. monitory, telewizory, komputery itp.,
- zużyte opony,
- odpady budowlane i rozbiórkowe.
Wymienione odpady przyjmowane są w punkcie bez limitu. Wyjątek stanowią odpady budowlane i rozbiórkowe, które można dostarczyć do PSZOK w ilości do 1m3 na gospodarstwo domowe rocznie.
PSZOK-i otwarte są od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 18.00, w soboty w godz. 10.00 – 14.00.
Budowa PSZOK przy ul. Dwernickiego kosztowała 660 tysięcy złotych.