W MDK odbył się 26 kwietnia miejski finał XXI Samorządowego Konkursu Nastolatków "8 Wspaniałych", promującego wśród młodzieży ideę wolontariatu i zaangażowania społecznego.
Do klubu toruńskich Wspaniałych dołączyły kolejne osoby. Kamila Jędryczko, Marta Szymańska, Oliwia Nowakowska i Kinga Bochucińska zostały laureatkami, a Angelika Jaworska i Natalia Bejger decyzją jury konkursowego otrzymały wyróżnienie.
Podczas uroczystej gali w MDK finalistki konkursu otrzymały z rąk zastępcy prezydenta Torunia Zbigniewa Fiderewicza odznaki, dyplomy i nagrody rzeczowe. W oprawie imprezy wystąpili młodzi aktorzy z zespołu MDK - Scena Młodych Studio "P", którzy zaprezentowali spektakl muzyczny "Sen o szczęściu" w reżyserii Lucyny Sowińskiej.
Toruńskie laureatki konkursu „8 Wspaniałych”:
Kamila Jędryczko - ma 19 lat, mieszka w Grębocinie i uczęszcza do III kl. III LO w Toruniu, wolontariuszka Stowarzyszenia Wędka i Szlachetnej Paczki, organizatorka wielu imprez i akcji dla młodzieży, opiekunka osoby niepełnosprawnej.
Marta Szymańska - ma 18 lat i jest uczennicą V LO w Toruniu. Działa w Szkolnym Klubie Wolontariusza, inicjatorka oraz organizatorka wielu działań i projektów szkolnych. Pomaga w organizacji imprez i akcji „Caritas”, współpracuje z toruńskim „Bankiem Żywności”, Hospicjum "Światło", Strażą Miejską, włącza się w inicjatywy na rzecz osób ubogich i niepełnosprawnych oraz akcje profilaktyczne przeciw uzależnieniom. 14 kwietnia 2016 reprezentowała Toruń w ogólnopolskiej edycji konkursu 8 Wspaniałych w Warszawie. Wyniki poznamy w czerwcu.
Oliwia Nowakowska - ma 16 lat i jest uczennicą I klasy integracyjnej VII LO w Toruniu. Pochodzi z Chełmna, gdzie zaczynała swoją prace wolontariacką. Po rozpoczęciu nauki w liceum w Toruniu włączyła się w działania miejscowych organizacji pomocowych, m.in. świetlicy św. Wincentego A’Paulo, Banku Żywności, Szkolnego Koła Caritas, Ośrodka Parafialnego Samarytanin czy lokalnego sztabu WOŚP. Śpiewa w chórze, angażuje się w organizację koncertów i konkursów muzycznych.
Kinga Bochucińska - ma 16 lat i chodzi do pierwszej klasy integracyjnej VII Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Włącza się we wszystkie organizowane przedsięwzięcia i jest inicjatorką wielu działań. Jako wolontariuszka działa m.in. w Caritas, Ośrodku Wsparcia Samarytanin i Fundacji Bank Żywności. Zaangażowana harcerka, drużynowa Niebieskiej 28 Toruńskiej Gromady Zuchowej „Wesołe Świetliki”.
Osoby wyróżnione:
Angelika Jaworska - ma 18 lat i jest uczennicą klasy II o profilu artystyczno-kulturalnym I LO w Toruniu. Aktywna społecznie od szkoły podstawowej, pomaga w lekcjach koleżankom i kolegom, udziela się w kole Caritas, współorganizowała maraton pisania listów Amnesty International. Laureatka I miejsca w wojewódzkim konkursie „List małego powstańca - dzieci i młodzież w Powstaniu Warszawskim 1944” . Członkini Fundacji Lex Lupus, promującej poczucie patriotyzmu wśród młodzieży. Organizatorka spotkań o tematyce historycznej, akcji na rzecz rodaków z Kresów.
Natalia Bejger - ma 17 lat i jest uczennicą klasy II X LO w Zespole Szkół nr 10 w Toruniu. Działa w szkolnym kole młodych przedsiębiorców „X-Company” i grupie Liderów Pomocy Rówieśniczej. Uczestniczy w akacjach na rzecz podnoszenia świadomości o uzależnieniach, promocji transplantacji. Jest też wolontariuszką podczas imprez sportowych, pielgrzymek, kursów ewangelizacyjnych.
Więcej o finalistkach konkursu [2]
Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” zainicjowany w Warszawie w 1993 r. przez posłankę Joannę Fabisiak, swą nazwę wywodzi od tytułu westernu "Siedmiu wspaniałych" (bohaterowie filmu przeciwstawiają się dyktatowi zła w małym meksykańskim miasteczku). Dziś konkurs, początkowo warszawski, jest organizowany w kilkudziesięciu miastach Polski. Finaliści poszczególnych edycji zrzeszają się w Klubach Ośmiu Wspaniałych. Toruń dołączył do konkursu w 1996 r. Organizacją kolejnych jego edycji i opieką nad Klubem Ośmiu Wspaniałych zajmują się Wydział Edukacji UMT i Młodzieżowy Dom Kultury, a honorowy patronat nad konkursem sprawuje Prezydent Torunia Michał Zaleski.