Jordanki mają wzięcie
Około 20 tysięcy widzów i ponad 50 znakomitych wykonawców różnych gatunków muzycznych – pierwsze półtora miesiąca funkcjonowania Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu wypadł imponująco. Jeden z transmitowanych koncertów obejrzało 4,8 mln telewidzów. W pierwszym kwartale 2016 roku na Jordankach również będzie się działo. Czeka na nas prawie 30 kolejnych propozycji.
- Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki działa zaledwie od miesiąca. Oficjalne otwarcie odbyło się 12 grudnia, ale wcześniej były testy akustyczne z udziałem publiczności, dni otwarte. Był to prawdziwy festiwal otwarcia – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Przez ten czas odbyło się tu wiele wydarzeń, które pokazały różne możliwości tego obiektu, a on sam został uznany najbardziej oryginalnym budynkiem 2015 roku.
Od 29 listopada 2015 r. do 12 stycznia br. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki odwiedziło łącznie ok. 20 tysięcy widzów. Na deskach sceny koncertowej w grudniu wystąpiło ponad 50 znakomitych wykonawców różnorakich gatunków muzycznych: m.in. Lisa Stansfield, Goran Bregović, Zespół Hey, Kayah, Adam Sztaba, RIVERSIDE, Luxtorpeda, Lao Che, Arka Noego, Moove, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Olga Bończyk, Irena Santor, Hanna Śleszyńska, Michał Bajor, Zbigniew Wodecki, Sistars, Justyna Steczkowska, Bracia, Krzysztof Kiljański, Krzysztof Cugowski, Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Na scenie CKK Jordanki sześć razy wystąpiła Toruńska Orkiestra Symfoniczna, której Centrum jest nową siedzibą.
Uczestnictwo w aż trzech imprezach - Festiwal Luxfest, Art. Prog Festival, Dni otwarte - było nieodpłatne – uczestników obowiązywały bezpłatne wejściówki.
Dwa koncerty były nagrywane przez TVP. Gala otwarcia 12 grudnia była transmitowana na żywo przez TVP Bydgoszcz i TV Toruń. Ponadto 2,4 mln widzów obejrzało w święta każdą z dwóch części benefisu Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza "Gdzie ci artyści szaleni…" na toruńskich Jordankach. (cześć I - 27 grudnia o godz.18.30 w TVP 1 i 27 grudnia o godz. 22.45 w TVP Polonia; część II - 2 stycznia godz. 17.30 w TVP 1).
Na scenie Sali Koncertowej odbyło się 10 koncertów w układzie teatralnym, w tym międzynarodowych sław takich jak Lisa Stansfield i Goran Bregović. Łącznie miały one aż 8 820 widzów. Koncerty w ramach festiwali Art Prog Festiwal i Luxfest były realizowane na płaskiej podłodze, ze zdemontowaną mobilną widownią.
W ramach dni otwartych w Sali Kameralnej odbywały się projekcje filmowe.
Poza wydarzeniami kulturalnymi Sala Koncertowa gościła posiedzenie uroczystej Rady Miasta Torunia z okazji 782. rocznicy nadania Toruniowi praw miejskich (30 grudnia 2015). W obiekcie odbywały się również różnorakie imprezy firmowe (przede wszystkim w Sali Kameralnej), między innymi bankiet firmy Nowy Styl.
CKK Jordanki w mediach polskich i zagranicznych
W grudniu zostało opublikowanych kilkanaście artykułów prasowych w prasie lokalnej poświęconych otwarciu i architekturze CKK Jordanki (m. in. w Gazecie Wyborczej, „Rok 2015 w polskiej architekturze: Jordanki na topie” Nowości, Tylko Toruń „Tłumy zwiedziły otwarte Jordanki”, „Salon Torunia”; Nasze miasto „Obejrzeliśmy Jordanki”; Toronto „Otwarcie Centrum-Kulturalno Kongresowego Jordanki”; Dzień Dobry Toruń „Hity i kity najnowszej architektury”. 11 grudnia 2015 r. - jeszcze przed otwarciem CKK Jordanki - został opublikowany w Nowościach specjalny czterostronicowy dodatek zatytułowany „Jordanki dla torunian”. Również w Biznesie Kujawsko-Pomorskim, dodatku dzienników Nowości i Express Bydgoski, został opublikowany artykuł o konferencyjnych i targowych funkcjachsSali na Jordankach „Konferencje na Jordankach”.
Warto podkreślić, że toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki zostało uznane najbardziej oryginalnym i radykalnym budynkiem 2015 roku”. Tak ocenił toruński obiekt znany krytyk i historyk architektury Grzegorz Piątek w artykule „Rok 2015 w architekturze.” w Gazecie Wyborczej (29.12.2015).
„Najbardziej oryginalny i radykalny budynek roku to jednak toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe "Jordanki" autorstwa hiszpańskiego architekta Fernanda Menisa. Połamana bryła gmachu może się na pierwszy rzut oka wydawać nieco efekciarska, ale jest ona dopiero zaproszeniem do niesamowitych zmysłowych wnętrz. Nieregularne przestrzenie wykończone chropowatymi betonowymi płytami z odłamkami cegieł (aluzja do gotyckiej architektury pobliskiej starówki) wyglądają jak groty wykute w skałach przez olbrzymów. Mocna, autorska architektura, której wróżę sukcesy w konkursach i plebiscytach - oby tylko sala brzmiała tak dobrze, jak wygląda” – czytamy w publikacji.
Ponadto budynek Centrum-Kulturalno Kongresowego Jordanki znalazł się na liście dziesięciu najciekawszych realizji architektonicznych w 2015 r. opublikowanym przez branżowy portal architektoniczny „Property Design” (5.01.2016 r.).
Co istotne, w świątecznym (6.01.2016r.) wydaniu największego hiszpańskiego dziennika El Pais opublikowano artykuł o Centrum Kultruralno-Kongresowym Jordanki. Znana hiszpańska architekta i krytyczka architektury, autorka wielu publikacji o współczesnym designie i architekturze Antaxu Zabalbeascoa twierdzi, że Fernando Menisowi udało się zaprojektować ponadczasowy budynek, który stanie się „nową ikoną Torunia” - miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- W nowym roku nie zwalniamy tempa. Tylko w pierwszym kwartale odbędzie się prawie 30 różnorakich wydarzeń. Tyle mamy w planach na dziś, a może dojdzie ich więcej – mówi prezes CKK Jordanki Grzegorz Grabowski. – Praktycznie przez cały czas poznajemy możliwości tego obiektu. Niedługo na przykład, przy okazji koncertu Żuków i Agaty Dziarmagowskiej 23 i 24 stycznia będziemy testować możliwości sali kameralnej pod kątem organizowania koncertów rockowych czy popowych, na stojąco, przy złożonej widowni.
Propozycje CKK Jordanki
Styczeń
- Anna Wyszkoni Kolędy Wielkie (13.01.2016, godz. 19.00)
Artystka zaprezentuje utwory ze świątecznego albumu Kolędy Wielkie, który miał premierę 20 listopada 2015 r. Znajdą się wśród nich ulubione kolędy wokalistki oraz dwie premierowe świąteczne piosenki przygotowane specjalnie na tę płytę.
- Mayday Spektakl teatralny warszawskiego Och-Teatru (15.01. 2016, godz. 17.00 oraz godz. 20.30)
Farsa w reżyserii Krystyny Jandy z udziałem popularnych aktorów: Artura Barcisia, Stefana Friedmanna, Rafała Rutkowskiego.
- Affabre Concinui (16.01.2016, godz. 18.00)
Koncert zespołu wokalnego z Poznania, dużą część repertuaru muzyków stanowią przeboje rozrywkowe XX wieku. Świetnie zaaranżowane, wiernie oddają klimat oryginalnych wykonań z lat 50., 60., 70.
- Żuki (23.01.2016, godz. 20.00)
W Sali Kameralnej CKK Jordanki zabrzmi muzyka The Beatles, Krzysztofa Klenczona i innych gwiazd rocka w wykonaniu zespołu Żuki, który zagra również autorskie piosenki z płyty Moment/ Music The Beatles.
- Agata Dziarmagowska (24.01.2016, godz. 18.00)
Wokalistka i raperka, znana z programu X Factor
Luty
- Narodowy Teatr Opery i Baletu z Odessy (3.02.2016, godz. 19.00)
Artyści z Ukrainy zaprezentują niezwykłe widowisko składające się z popularnych utworów operowych i operetkowych. Wystąpi 50-osobowy skład artystyczny: soliści, muzycy, tancerze baletowi oraz chórzyści.
- Janusz Radek Symfonicznie (6.02.2016, godz. 18.00)
Standardy polskiej muzyki rozrywkowej w wykonaniu Janusza Radka z towarzyszeniem toruńskich symfoników.
- Intryga (7.02.2016, godz. 16.00)
Spektakl teatralny w reżyserii Jana Englerta z udziałem popularnych aktorów: Beaty Ścibakówny, Joanny Koroniewskiej, Szymona Bobrowskiego, Zbigniewa Zamachowskiego, Tomasza Stockingera.
- Koncert jubileuszowy z okazji 25-lecia zespołu Raz, Dwa, Trzy (12.02.2016, godz. 20.00)
Wyjątkowy koncert z okazji 25-lecia zespołu założonego w lutym 1990 roku przez studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze: Adama Nowaka, Grzegorza Szwałka, Jacka Olejarza i Jacka Ograbka.
- 15-lecie Kabaretu Neo-Nówka (13.02.2016, godz. 17.00 i godz. 20.30)
Jubileuszowy koncert Kabaretu Neo-Nówka, podsumowujący 15-lecie wrocławskiej formacji.
- II Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec (14 – 28.02.2016)
Druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Skrzypiec – Toruń 2016, w ramach którego zostaną zaprezentowane koncerty i recitale wybitnych wirtuozów skrzypiec.
- Ale CZAD! Czyli podróże Grupy MoCarta (17.02.2016, godz. 19.00)
Ale CZAD, czyli podróże Grupy MoCarta to nowy program kwartetu, w którym muzycy zagrają i opowiedzą między innymi o Chinach, Francji, Kostaryce i Republice Czeskiej. Wydarzenie odbywa się w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Skrzypiec.
- Pasjans na Dwóch. Andrzej Sikorowski i Grzegorz Turnau (23.02.2016, godz. 19.00)
Dwóch znanych krakowskich artystów wykona popularne utwory śpiewane przez nich solo bądź wspólnie w kameralnej aranżacji fortepianu i gitary z autorskim komentarzem w klimacie literackiego kabaretu.
- Richard Bona (24.02.2016, godz. 19.00)
Koncert uznanego kameruńskiego multiinstrumentalisty, gitarzysty basowego, perkusisty i wokalisty.
Marzec
- Weekend z R. (4.03.2016, godz. 17.00 i godz. 20.30)
Sztuka wystawiana przez Och-Teatr i Fundację Krystyny Jandy na rzecz kultury.
Komedia charakterów i sytuacji w niekonwencjonalnej interpretacji. W spektaklu występują: Krystyna Janda, Katarzyna Gniewkowska/ Aleksandra Justa, Piotr Borowski, Lech Łotocki/ Cezary Żak, Piotr Machalica, Jacek Poniedziałek/ Rafał Mohr
- Berek, czyli upiór w moherze (5.03.2016, godz. 17.00 i godz. 20.00)
Spektakl warszawskiego Teatru Kwadrat z udziałem: Ewy Kasprzyk, Pawła Małaszyńskiego, Marty Żmudy-Trzebiatowskiej, Marcina Kwaśnego.
- Koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z okazji dnia kobiet (6.03.2016)
- Zakopower Drugie Pół (8.03.2016, godz. 20.00)
Drugie pół to czwarty studyjny album Zakopower i czwarty nagrany wspólnie z producentem i kompozytorem Mateuszem Pospieszalskim. Tym razem oprócz podhalańskiej kultury dużą inspiracją dla muzyków była także bogata tradycja polskiej piosenki.
- Koncert symfoniczny TOS (11.03.2016)
- Spektakl Diwa Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego (13.03.2016)
- Nabucco – opera z udziałem międzynarodowych solistów, Chóru Opery Polskiej i Roncole Verdi Orchestra (14.03.2016, godz. 19.00)
- Narodowy Teatr Opery i Baletu w Kijowie (17.03.2016)
- Koncert symfoniczny. Perły baroku. Mistrzowie batuty (18.03.2016)