Mapa akustyczna Torunia 2016

Gmina Miasta Toruń przystąpiła do opracowania drugiej mapy akustycznej. Celem jej stworzenia jest identyfikacja i charakterystyka dominujących źródeł hałasu oraz wskazanie obszarów, na których dopuszczalne wartości poziomu hałasu są przekroczone.

Pierwsza mapa akustyczna dla miasta Torunia opracowana została w 2012 roku ze stanem na 31.12.2011 rok.

Obowiązek cyklicznego opracowywania map akustycznych wynika z zapisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1232 z późn. zm.) oraz Dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej z dnia 25 czerwca 2002r. w sprawie oceny i zarządzania poziomem hałasu w środowisku (Dz. U. WE L 189 z dnia 18 lipca 2002r.).

Opracowanie mapy akustycznej miasta Torunia wraz z wykonaniem i wdrożeniem internetowego portalu mapowego w celu publikacji mapy akustycznej i programu ochrony środowiska przed hałasem dla terenów, na których poziom hałasu, ustalony przy opracowywaniu mapy akustycznej, będzie przekraczał poziom dopuszczalny realizuje firma  BMTcom Sp. z o.o., ul.Kościerska 7 w Gdańsku.

Nowa mapa akustyczna miasta Torunia  będzie przedstawiała klimat akustyczny miasta w sposób globalny oraz stanowiła podstawowe źródło danych do aktualizacji "Programu ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Torunia". Efektem opracowywanych w wersji cyfrowej strategicznych map akustycznych oraz mapy konfliktów akustycznych będzie szczegółowa informacja dotycząca lokalizacji terenów, na których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne oraz liczby mieszkańców narażonych na ponadnormatywny hałas pochodzący od różnych źródeł.

Celem opracowania mapy akustycznej jest identyfikacja i charakterystyka dominujących źródeł hałasu oraz wskazanie obszarów, na których dopuszczalne wartości poziomu hałasu są przekroczone.

Mapa akustyczna stanowi podstawowe źródło danych wykorzystywanych do następujących celów:

- informowania społeczeństwa o zagrożeniach środowiska hałasem;

- opracowania danych dla państwowego monitoringu środowiska;

- tworzenia i aktualizacji programów ochrony środowiska przed hałasem.

W ramach realizowanego projektu zainstalowano 5 stacji ciągłego pomiaru poziomu hałasu komunikacyjnego w następujących lokalizacjach:

  1. ul. Broniewskiego 41,
  2. ul. Szosa Lubicka 43.
  1. ul. Poznańska 232,
  2. ul. Warszawska 1/5,
  3. ul. Grudziądzka 82,

Pomiar hałasu komunikacyjnego wykonywany jest w celu określenia długookresowych (średniorocznych) wskaźników poziomu dźwięku LDWN oraz LN w wybranych lokalizacjach miasta. Mierzone jest ciśnienie akustyczne na fasadzie budynku znajdującego się w pobliżu liniowego źródła hałasu. Metoda pomiaru jest zgodna ze standardem ISO 1996-2:2007. Wyniki pomiaru pozwolą na weryfikację mapy akustycznej, która wyznaczana jest za pomocą metod obliczeniowych. Przedstawiane na portalu dobowe wartości równoważnych poziomów dźwięku A dla różnych pór doby: LAeq4, LAeq8, LAeq12, LAeq16 pozwalają na ocenę narażenia na hałas w monitorowanych lokalizacjach w poszczególnych dniach tygodnia oraz miesiącach. Opis metody pomiaru oraz definicje wielkości pomiarowych oraz wskaźników hałasu znajdują się w odpowiednich zakładkach na stronie internetowej.

Link do strony na której są wizualizowane wyniki dobowe pomiaru  (LAeq4, LAeq8, LAeq12, LAeq16): http://213.192.96.205/Torun/MonitWebApp