Wyróżnieni za ratowanie życia

Funkcjonariusze straży pożarnej, policji i straży miejskiej, a także reporterzy telewizyjni zostali wyróżnieni przez prezydenta Michała Zaleskiego za ratowanie życia.

Tę historię znamy z mediów – 23 czerwca 2017 roku do funkcjonariuszy policji i straży pożarnej, którzy wykonywali czynności służbowe po wypadku tira w Lubiczu podjechała roztrzęsiona kobieta, mówiąc, iż jej 9-miesięczny syn nie oddycha. Funkcjonariusze szybko podbiegli do samochodu i dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji ratunkowej udrożnili drogi oddechowe dziecka. Bryg. Adam Robaczewski i asp. Krzysztof Szychulski z jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej oraz mł. asp. Rafał Dorobek z Komendy Miejskiej Policji za swoją zdecydowaną postawę w niesieniu pomocy zostali w dniu 28 czerwca 2017 roku wyróżnieni przez prezydenta Michała Zaleskiego.

- Nie ma nic ważniejszego niż ratowanie życia ludzkiego. Po to przecież tu służymy, żeby reagować na takie sytuacje i to ja lepiej jak umiemy. To pierwsze takie zdarzenie w mojej pracy, na pewno wiele mnie ono nauczyło. Wszyscy jesteśmy zadowoleni i dumni, że tak szybko i prawnie udało nam się zareagować. Cieszy to tym bardziej, że nasze służby, czyli policja i straż pożarna, a także ratownictwo medyczne, potrafią tak szybko, sprawnie i wspólnie działać – powiedział Rafał Dorobek, policjant, który brał udział w akcji. Tę umiejętność współpracy, odwagę i skuteczność potwierdzili także komendanci policji, straży miejskiej i straży pożarnej, obecni na spotkaniu.

- To dramatyczne wydarzenie, które dobrze znamy z mediów, potwierdziło to, o czym mówię od lat i o czym torunianie doskonale wiedzą – mamy znakomicie przygotowane służby ratunkowe w naszym mieście. Policjanci i strażacy, nie zważając na inne zdarzenie, podjęli błyskawiczną akcję, która uratowała życie tego dziecka. Chciałbym im gorąco podziękować za tę gotowość do ratowania życia, za postawę i wzorowe zachowanie – powiedział prezydent Michał Zaleski. Podziękował także ekipie TVP3 Bydgoszcz, która będąc na miejscu wcześniejszego wypadku, bezzwłocznie udokumentowała to zdarzenie, dzięki czemu pokazała pracę strażaków i policjantów, ich poświęcenie, jak i promując właściwe zachowania w przypadku sytuacji zagrożenia życia.

Prezydent wyróżnił także strażnika miejskiego, Łukasza Jankowskiego, który w Nowy Rok, nie będąc na służbie, podjął akcję ratowania życia trzech osób uwięzionych w samochodzie w wyniku wypadku drogowego. Wcześniej, 21 czerwca 2017 r., Łukasz Jankowski otrzymał medal Prezydenta RP za ofiarność i odwagę, który wręczył mu wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau. Jak wspominał podczas spotkania w Urzędzie Miasta, taka sytuacja jest ogromnym doświadczeniem, które uczy, jak się zachowywać w tak dramatycznych sytuacjach.

Po uroczystym wręczeniu listów gratulacyjnych i pamiątkowych grawerów funkcjonariuszom i reporterom, po pełnych wzruszeń i emocji rozmowach i gratulacjach, straż miejska wykonała pokaz, jak podjąć akcję ratunkową dziecka, które się dusi.

Data publikacji: 2017-06-28