Wodniacy i ich święci patroni

W Muzeum Etnograficznym 24 czerwca 2017 r. została otwarta wystawa czasowa „Dla żeglowania bezpiecznego. Święci patroni i sanktuaria wodniaków wiślanych”.

Na wystawie można zobaczyć zabytkowe rzeźby, obrazy, elementy wyposażenia liturgicznego i inne przedmioty związane z religijnością wodniaków – żeglarzy, sterników, flisaków, oryli i rybaków, czyli ludzi pracujących na rzece.  Byli oni narażeni na wiele niebezpieczeństw i „rychłą śmierć” przez utonięcie. Stąd też - jak wyjaśniają autorzy wystawy - brała się ich wyjątkowa religijność i kult licznych patronów, do których modlili się o opiekę na wodzie, jak św. Jan Nepomucen, św. Barbara czy św. Wojciech.

- Bardzo ciekawa i różnorodna wystawa, znakomicie wpisująca się swoją tematyką w trwający Rok Rzeki Wisły 2017. Mam nadzieję, że obejrzy ją wielu torunian i naszych gości - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas wernisażu ekspozycji. - Toruń leży nad Wisłą, z rzeką wiąże się jego kilkusetletnia historia. Wystawa jest znakomitą okazją, by tę historię lepiej poznać.  

Zgromadzonym na wystawie eksponatom towarzyszy bogaty materiał fotograficzny i opisowy. W tle można m.in. zobaczyć panoramy nadwiślańskich miast na szlaku Wisły, od miasta Strumień po Gdańsk.

Wystawę przygotował Artur Trapszyc we współpracy z Dorotą Kunicką. Autorką aranżacjji plastycznej jest Barbara Górka. Ekspozycję można oglądać do 15 października 2017 r.