Piernikowa aleja z nowymi gwiazdami [wideo]

Profesor Marian Filar i muzyk Tomasz Organek odsłonili w piątek 23 czerwca 2017 r. swoje katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd.

Piernikową Aleję Gwiazd zainicjowali wspólnie w 2003 r. Urząd Miasta Torunia oraz producent toruńskich pierników - Fabryka Cukiernicza "Kopernik". W płytach pasażu przed Dworem Artusa znajduje się już kilkanaście mosiężnych tabliczek w kształcie piernika katarzynki - z autografami znanych osób: aktorów, muzyków, naukowców, sportowców, polityków czy pisarzy. Łączy ich Toruń - jako miejsce urodzenia, miasto edukacji lub początków kariery. Tradycyjnie nazwiska laureatów są ogłaszane podczas Prezydenckiego Koncertu Noworocznego 1 stycznia. W tym roku do toruńskiej alei piernikowych gwiazd dołączyli prof. Marian Filar oraz muzyk Tomasz Organek.

Impreza odsłonięcia nowych katarzynek odbyła się 23 czerwca 2017 r. podczas obchodów Dni Torunia. W blasku fleszy, przy dźwiękach orkiestry laureaci wkroczyli do Piernikowej Alei po czerwonym dywanie, by odsłonić skryte pod zasłonami katarzynki ze swoimi autografami.

- Przed nami noc świętojańska, wieczór pełny zabaw i atrakcji. Dla Torunia to jedna z najpiękniejszych chwil, bo zapowiada jutrzejsze Święto Miasta i pozwala nam uhonorować dwóch kolejnych laureatów Piernikowej Alei Gwiazd. Dziś odsłonią je dwie toruńskie sławy: profesor Marian Filar i Tomasz Organek. To wielkie osobowości, wielkie nazwiska i wielcy torunianie – mówił podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski. – To ludzie, którym Toruń zawdzięcza swoją markę miasta twórczego, mądrego i czasami szalonego. Pozdrawiam zatem naszych laureatów, gratuluję im imponujących dokonań i dziękuję za zgodę na to, by ich imiona już na zawsze wpisały się w ten piernikowy ciąg toruńskich sław.

Prezydent Zaleski wręczył laureatom kwiaty i miniaturki katarzynek. Uroczystość zakończył koncert zespołu Tomasza Organka.

Laureaci Piernikowej Alei Gwiazd 2017:

Marian Andrzej Filar — prawnik, profesor zwyczajny, polityk, poseł na Sejm VI kadencji. Członek licznych towarzystw naukowych polskich i międzynarodowych, także gremiów kierowniczych. Autor przeszło 180 prac i wydawnictw książkowych w języku polskim i językach obcych z dziedziny prawa karnego, polityki kryminalnej, seksualnego prawa karnego, lekarskiego prawa karnego. Promotor licznych rozpraw doktorskich i prac magisterskich. Wykładowca na wielu uniwersytetach zagranicznych (m.in. Niemcy, Włochy, Finlandia). Ekspert Organizacji Narodów Zjednoczonych w dziedzinie zapobiegania i kontroli przestępczości. Współautor kodyfikacji prawa karnego i lekarskiego. Specjalista w dziedzinie definicji przestępstw seksualnych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Tomasz Organek — polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Tomasz Organek znany jest przede wszystkim z występów w zespole SOFA, którego był współzałożycielem. Do 2012 roku wraz z grupą nagrał trzy albumu studyjne, a także otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Nowa Twarz Fonografii. Od 2013 roku tworzy w ramach projektu Organek. Jest absolwentem filologii angielskiej na UMK w Toruniu. Organek otrzymał dwie nagrody Prezydenta Miasta Torunia w ramach festiwalu Toruńskie Gwiazdy w kategorii Nadzieja Roku 2014 oraz Płyta Roku 2014. Został uhonorowany Nagrodą Muzyczną Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego, a także otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.