Listy projektów do głosowania

125 projektów zaproponowanych przez torunian trafi pod głosowanie w ramach budżetu partycypacyjnego Torunia na 2018 r. Mieszkańcy rozdzielą 7,05 mln zł. Głosowanie potrwa od 17 do 26 czerwca 2017.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 5 czerwca 2017 roku w toruńskim magistracie, przedstawione zostały projekty mieszkańców Torunia, jakie zostaną poddane pod głosowanie w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2018.  - Jak przyjęliśmy w regulaminie budżetu partycypacyjnego, trafia do niego 6% podatku od nieruchomości uzyskane w roku poprzednim. 70% tej kwoty przeznaczone jest na pulę lokalną wniosków, a 30% - na pulę ogólnomiejską - tłumaczyła Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta.

W puli ogólnomiejskiej, gdzie mieszkańcy mają do dyspozycji 2 115 000 zł znalazło się 38 projektów. W pulach lokalnych rozdzielana będzie łączna kwota 4 935 000 zł. Znalazło się tam w sumie 87 projektów. Najwięcej na Bydgoskim i Wrzosach (po 13), najmniej na Rudaku (2). – Jak co roku najwięcej projektów zgłosili mieszkańcy Bydgoskiego, ale w tym roku szczególnie aktywne stały się Wrzosy, na co wpływ niewątpliwie mieli mieszkańcy nowego osiedla JAR – powiedział Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji.

Magdalena Flisykowska-Kacprowicz - skarbnik miasta i Paweł Piotrowicz - dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji podczas konferencji prasowej dotyczącej budżetu partycypacyjnego na rok 2018.

Należy dodać, że torunianie złożyli łącznie 184 projekty. 14 z nich zawierało błędy formalne i nie mogły być dalej procedowane. 5 kolejnych zawierało zadania, które są już realizowane lub zaplanowane na rok 2017. Natomiast 40 nie przeszło procedury weryfikacji i nie zostało poddanych pod głosowanie.

Podobnie jak w poprzednich latach najwięcej projektów dotyczy rekreacji i terenów zieleni. Potem spory pakiet zadań drogowych, w tym parkingi i chodniki. Następnie place zabaw i siłownie. Mocną grupę stanowią także propozycje kulturalne i sportowe.

Prawie we wszystkich okręgach (z wyjątkiem Rudaka i Staromiejskiego) wartość zgłoszonych projektów przekracza dostępną pulę pieniędzy. W przypadku puli ogólnomiejskiej wartość złożonych projektów przekracza dostępne środki prawie pięciokrotnie.


Do pobrania:


Co dalej?

Autorzy projektów mają teraz czas na promowanie swoich pomysłów. Głosowanie rozpocznie się w sobotę 17 czerwca i potrwa 10 dni - do 26 czerwca 2017 r. Prawo głosu mają mieszkańcy Torunia, czyli osoby posiadające centrum życiowe na terenie Torunia, które ukończyły 16 lat. Każdy może oddać głos tylko raz. Głosować będzie można za pośrednictwem strony internetowej www.budzet.torun.pl lub wypełniając kartę do głosowania. Kartę można wrzucić do urny w wyznaczonym punkcie:

  • Punkt Informacyjny Urzędu Miasta - Centrum, ul. Wały gen Sikorskiego 8
  • PIUM - Podgórz, ul. Poznańska 52
  • PIUM - Grudziądzka, ul. Grudziądzka 126b
  • PIUM - Rubinkowo, ul. Dziewulskiego 38
  • PIUM - Plaza, ul. Broniewskiego 90
  • Wydział Spraw Administracyjnych, ul. Batorego 38/40
  • Wydział Ewidencji i Rejestracji, ul. Wały gen. Sikorskiego 25
  • Książnica Kopernikańska, filia nr 7 - Rudak, ul. Okólna 169

lub wysłać pocztą na adres:

Urząd Miasta Torunia

ul. Wały gen. Sikorskiego 8

87-100 Toruń

  • Specjalny mobilny punkt będzie też działał podczas pikniku z okazji Święta Miasta 24 czerwca, na Bulwarze Filadelfijskim.

Karty będą dostępne w punktach głosowania i na www.torun.pl/bp od 16 czerwca.

Data publikacji: 2017-06-05